Stranke, ki uporabljajo Markit, potrjujejo velike časovne prihranke (v primerjavi s predhodnim načinom nabave IT opreme). Tako omogočamo da se manj časa porabi za ponovljive naloge in več na strateških in nujnih nalogah. Med taka opravila spadajo tudi iskanje dodane vrednosti, ki do sedaj ni bila dosegljiva s predhodnim načinom nabave IT opreme, ali nabave kot celote.
Poslovna vloga (slika: Business Role): Premik od sporadične proti disciplinirani in upravičeni nabavi
Podjetja bodo v prihodnje prevzemala več odgovornosti za svoje nabavne odločitve, navade. Posledice bodo bolj vidne, sploh v primeru sporadične in nenadzorovane porabe, zato bo pritisk na boljše sodelovanje z dobavitelji vedno večji. To se bo odražalo predvsem na samostojnem naročanju končnih uporabnikov s seznama pred-potrjenih modelov opreme, za katere obstaja dogovor z dobavitelji. Tako bo nabava veliko bolj vključena v izobraževanje in podporo zaposlenih pri uporabi samopostrežnih načinov naročanja produktov.
Enostavnost in transparentnost bosta ključna faktorja, pri takem načinu dela. Vredno je tudi vedeti, da kar 69% končnih uporabnikov raje uporabljajo enostaven in uporabniku prijazen sistem. Samo 31% končnih uporabnikov pa želi razumeti vrednost sistema, ki ga uporabljajo. Kar je za njih bolj pomembno. Vir: Procurement Business Partners Sourcing Effectiveness Survey
Pri Markitu smo prepoznali izzive vodij nabavnih oddelkov. Tako smo omogočili personaliziran pristop pri omogočanju naročanja njihovih potrjenih zaposlenih, ki imajo pravice potrjevati naročila. Istočasno pa omogočamo nabavni funkciji vzvode in popolno transparentnost cenovne politike, za vpogled v izvajanje nabave IT opreme. Vidna je celotna nabavna zgodovina, omogočena je analiza podatkov, spremljanje izvajanje preko napredne logike potrjevanja nakupov, ki odraža pravila podjetja. Kaže se pa tudi premik proti konsolidaciji dobaviteljev po posameznem področju nabave, prilagajanje seznama IT produktov potrebam podjetij. Vedno večja pa je tudi usmerjenost v "punchout" integracije za lažje izvajanje nabave na strani podjetja. Tako tudi mi prispevamo k boljšemu vodenju nabave..
Znanja s področja nabavnih procesov in upravljanja nabavnih kategorij bodo vedno bolj cenjena, bolj kot se bo nabavna funkcija odmikala od tiste katere osnova temelji na ponovljivih transakcijskih nalogah. Prorit bolj strateški nabavi in ustvarjanju nabavne dodane vrednosti. Tako se v večjih podjetjih odločitve o izbiri opreme prestavljajo bolj v vlogi CIO in CTO, medtem ko je fokus vloge CPO bolj na samem nabavnem procesu, zbiranju informacij in upravljanju odnosov z dobavitelji. Seveda pa se v nabavnih oddelkih, kjer nabavnega znanja o IT opremi ni veliko, bolj osredotočajo na transakcijski nivo nabave. Tako se še jasno pokaže potreba po poenostavitvi izvajanja IT nabave, ne glede kateri sistem je v uporabi.