Co je nového?

Validace klíčových priorit CPO v roce 2022 

 · 

Markit věnuje pečlivou pozornost měnícím se prioritám a požadavkům CPO a osob odpovědných za IT nákup v nadnárodních společnostech. Díky plnému pochopení změn můžeme vyladit individualizovaná řešení, která nabízíme, a zajistit, že budeme i nadále pomáhat našim klientům úspěšně šetřit čas a peníze na jejich globální požadavky na IT hardware a příslušenství. Abychom byli informováni, zadáváme analytické zprávy, studujeme veřejně dostupný výzkum a účastníme se průmyslových akcí, jako je Světový kongres o nákupu, kde byl Markit nominován jako finalista na World Procurement Awards 2022

Zde je souhrn klíčových informací o CPO, které se nacházejí ve veřejné doméně, z respektovaných průmyslových zdrojů. 

Sap identifikoval 10 hlavních problémů, kterým čelí lídři v oblasti nákupu v roce 2022, a jak je vyřešit na základě pohledu na kombinovaná data nalezená ve dvou zprávách souvisejících s prioritami CPO (srovnávací studie: Sizing Up the Procurement Digital World Class™ Advantage by The Hackett Group a The Deloitte Global 2021 Chief Procurement Officer Survey 

Kromě toho 11 rozhovorů CPO provedených společností Heidrick & Struggles dále potvrzuje výše uvedený výzkum. Shodou okolností více než polovina dotazovaných CPO pracuje ve společnostech, které jsou klienty Markitu. 

10 největších výzev v oblasti zadávání veřejných zakázek v roce 2022 


  1. Zmírnění rizika pro dodavatele, které pomůže zajistit kontinuitu dodávek

 #1 poprvé kvůli přerušení dodávek způsobenému Covidem, válkou a dalšími faktory. 

  1. Snížení výdajů  

Obvykle je to priorita č. 1. Organizace nechtějí přenášet zvýšené náklady na dodávky na zákazníky, a proto se obrací na procurement, aby jim pomohl snížit výdaje.

  1. Působit jako strategický poradce pro podnikání 

Zadávání veřejných zakázek se skutečně zintenzivňuje. Pracuje na zvýšení agility podnikání. Pomáhá organizacím stát se odolnějšími a rychleji se přizpůsobovat narušení. Zaměřuje se na neustále se měnící požadavky zákazníků a urychluje uvedení na trh. A pomáhá společnostem plnit jejich environmentální, sociální a správní cíle (ESG) prostřednictvím etických a udržitelných dodavatelských řetězců. Po celou dobu se stará o své tradiční povinnosti: snižování nákladů a zmírňování rizik. 

  1. Podpora firemní udržitelnosti  

Podpora udržitelnosti není jen o tom, že děláme správnou věc. Existuje stále více důkazů, že zvyšuje ziskovost a vytváří konkurenční výhodu. Pomáhá také budovat odolné podniky, které se dokážou vyrovnat s neočekávanými narušeními. V dnešním turbulentním podnikatelském prostředí je odolnost klíčovou schopností. 

  1. Urychlení digitální transformace nákupu 

Hackettův výzkum zjistil, že 61 % společností pracuje na digitální transformaci podniku a 39 % plánuje modernizaci významné technologické platformy nebo zavedení nové technologie. 

  1. Zlepšení možností  analýzy, modelování a vytváření sestav

Zadávání veřejných zakázek čelí výzvám, aby dohnalo zpoždění. Ve skutečnosti 74 % organizací v současné době probíhá iniciativa na zlepšení a další rozvoj jejich datových, přehledových a analytických schopností. 

  1. Sladění dovedností a talentů s měnícími se obchodními potřebami  

Zpráva hackett Group uvádí, že profesionálové v oblasti nákupu by měli rozvíjet nové dovednosti, které jim pomohou hrát strategičtější roli v rámci podnikání. Například se zasazuje o to, aby odborníci v oblasti nákupu rozšířili své schopnosti v oblasti udržitelnosti, inteligence založené na datech a řízení rizik dodavatelů. Průzkum CPO Survey deloitte Global 2021 tuto myšlenku rozšiřuje tím, že naléhá na odborníky v oblasti nákupu, aby budovali schopnosti, které pomáhají posilovat organizační agilitu.  

  1. Modernizace aplikačních platforem pro zadávání zakázek

Digitalizace procesů pomáhá zvýšit dodržování zásad zadávání veřejných zakázek a snížit individuální výdaje. Automatizace procesů také kriticky zvyšuje efektivitu. Umožňuje odborníkům v oblasti nákupu trávit méně času rutinními úkoly, takže se mohou více soustředit na zvyšování hodnoty a inovací. 

  1. Zvýšení agility  

Pokud chce být nákup strategičtější, musí být agilnější a naučit se rychle reagovat na změny. Existují dva klíčové aspekty. Zaprvé, zadávání veřejných zakázek potřebuje schopnost rychle reagovat, když se změní cíle interních zúčastněných stran. Například, pokud chce společnost změnit značku IT hardwaru na globální úrovni, nemělo by trvat měsíce, než najde, prověří a zapojí nového dodavatele. Za druhé, zadávání veřejných zakázek musí rychle reagovat na změny na trhu, aby se urychlila doba uvedení na trh. 

  1. Zlepšení zaměření na zúčastněné strany  

Zadávání veřejných zakázek se musí více zaměřit na potřeby a očekávání zúčastněných stran. To zahrnuje zákazníky, kteří nakupují hotové výrobky, interní obchodní partnery a dodavatele. 



Souhlasí  CPO se  zjištěními? 

S cílem zlepšit pochopení toho, jak nové strategické iniciativy a narušení dodavatelského řetězce nově definují roli CPO, Heidrick & Struggles International, rozhovor s 11 vysoce respektovanými lídry v oblasti nákupu v různých průmyslových odvětvích v Evropě a Asii: 

Sebastien Bals, CPO, UCB; Bertrand Conquéret, CPO, Henkel; Lynn De Proft, CPO, Solvay; David Ingram, CPO, Unilever; Hervé Le Faou, CPO, Heineken; Jane Liang, CPO, British American Tobacco; Kai Nowosel, CPO, Accenture; Cyril Pourrat, CPO, BT; Angela Qu, CPO, Lufthansa Group; Klaus Staubitzer, CPO a vedoucí dodavatelského řetězce, Siemens a Ninian Wilson, CPO, Vodafone. 

Rozhovory potvrdily klíčové body ilustrované společnostmi SAP, Hackett Group a Deloitte. 

Všichni dotazovaní se shodli na tom, že: 

"Tradiční pyramida faktorů tvorby hodnot ve funkci nákupu se rychle přetváří – ne-li převrací. Jak to vidíme, aby CPO obstály ve své roli do budoucna, budou muset myslet a jednat mnohem strategičtěji než kdykoli předtím, protože jejich pozice je zvýšena mezi ostatními vedoucími pracovníky na úrovni C. Musí vyniknout v orchestraci a začleňování udržitelnosti do složitých ekosystémů, katalyzování digitálních inovací v celé širší společnosti a zachycení hodnoty z inovací v rychlosti a měřítku. 

Vedoucí pracovníci společnosti mají jedinečnou příležitost obnovit roli CPO."  

Podle Heidrick & Struggles se zásadní změny identifikované ve funkci nákupu soustřeďují kolem vzniku a zrychlení novějších, sofistikovanějších hnacích sil tvorby hodnot:  

1. Rozšíření ekosystému zadávání veřejných zakázek. Hodnotový řetězec se posunul z poměrně lineárního procesu do komplexního, síťového prostředí, které se neustále vyvíjí do dynamičtějšího trhu ovlivněného novými silami (jako jsou digitální, udržitelnost, vznikající technologie a geopolitické události) ...  

2. Rostoucí význam udržitelnosti jako strategické iniciativy. Společnosti si uvědomily, že dodavatelské řetězce jsou hlavními přispěvateli k jejich environmentální stopě a sociálnímu dopadu, měřeno podle rámců ESG.  

3. Zrychlení digitalizace a vznik nových technologií. Trvalé zaměření na digitalizaci a zvýšené přijímání nových technologií, jako je umělá inteligence, strojové učení, automatizace robotických procesů a analýza dat, umožnily nákupu automatizovat mnoho rutinních úkolů, což zase uvolnilo čas pro složitější strategické činnosti s přidanou hodnotou.  

4. Dodavatelský řetězec se dostává do agendy představenstva. Extrémní narušení globálních dodavatelských řetězců – jako jsou ta, která jsme viděli během pandemie COVID-19 – způsobila, že si členové představenstva intenzivně uvědomují, jak zásadní jsou dodavatelské řetězce pro kontinuitu podnikání a řízení rizik. Potřebují mít přístup k včasným obchodním poznatkům, které ovlivňují jejich rozhodovací proces. 

Přečtěte si celou zprávu a rozhovory zde: Obnovení role hlavního pracovníka  pro zadávání zakázek

Markit aktivně pomáhá CPO a jejich it nákupním týmům zmírňovat rostoucí rizika dodavatelského řetězce IT a nadále vytváříme značné časové a finanční úspory pro naše klienty, jak to děláme konzistentně od roku 2003. 

Přečtěte si další think-upy a bílé knihy Markit o trhu Procurement Leaders.